PREĆO SME PREKYSLENÝ
Život ako taký sa začal v mori a ešte aj dnes tvorí naše telo z viac ako 70% voda. Hodnota pH morskej vody je od 8 do 8,5. Naše telo si udržuje v krvi hodnotu pH 7,36 až 7,44, výkyvy sú len nepatrné.
(Pojem kyselinovo - zásadovej, čiže acidobázickej škály pH je vysvetlený ďalej. Predbežne len toľko : škála je 14 - stupňová, čím nižšie pod hodnotou 7, tým je látka kyslejšia)
Keby hodnoty pH krvi klesli čo len trošku nižšie, museli by sme zomrieť. Za náš život teda môžeme vďačiť tomu, že vnútorné prostredie nášho tela je neutrálne, vlastne veľmi mierne zásadité.
V prírodnom liečiteľstve je základom každej liečby úprava acidobázickej rovnováhy organizmu. Bez toho nemôže byť účinná nijaká liečba. Moderní odborníci na výživu už dlhšie upozorňujú na nevyhnutnosť rovnováhy v hospodárení s kyselinami a zásadami, mnohí to označujú za základ zdravia, aj keď nie v každom prípade to je podložené nezvratným vedeckým dôkazom. Nie vždy je klasická medicína dostatočne zameraná na acidózu ako príčinu chorôb, ale pokladá ju za poruchu látkovej premeny (rozhodne ju tým však nebagatelizuje). K tomu pristupuje fakt, že v medicíne sa stav kyselín v tele obvykle meria z krvi - lenže práve krv sa (až na zriedkavé výnimky) pomerne striktne udržiava v neutrálnom stave.
Uvedomme si desivú skutočnosť, že výkyv v acidobázickej rovnováhe, dnes takmer bežná vec, zabíja všetko živé, vrátane ľudských buniek.
V procese látkovej premeny sa v organizme neustále tvoria kyseliny, ako močová, uhličitá, mliečna, octová, ba aj soľná (chlorovodíková), ktoré ešte stupňujú stav prekyslenia tela. Kyseliny, ktoré sa nespracujú zdravými obličkami, sa nevylúčia z tela.
Kyseliny vo všeobecnosti pôsobia ničivo. Môžu rozožrať dokonca aj kameň alebo kov. Ak sa neneutralizujú zásadami a ostanú v tele, nevyhnutne to vedie k rozličným chorobám.
Stačí sa otázke aspoň trocha venovať a veľmi rýchlo zistíme, aká dôležitá je acidobázická rovnováha pre naše telo a ako nebezpečne, ba priam ničivo pôsobí prekyslenie. Hynutie lesov má priamu súvislosť s prekyslením pôdy v dôsledku kyslých dažďov. Kyslý dážď rozožerie za niekoľko rokov stáročné dómy, takže napr. postavy na fasádach dnes už nemajú tváre. Keďže kyselina natoľko rozožiera dokonca aj kameň, ani neprekvapuje, akú veľkú záťaž predstavuje pre telo.
Choroby rozhodne nie sú nič nevyhnutné, naopak, prirodzeným stavom je zdravie, ako to i v súčasnosti jednoznačne dokazujú príslušníci dlho žijúcich etník. Choroby si spôsobujeme dlhoročným nesprávnym konaním. Zubné kazy aj nespočetné iné ochorenia majú jediný dôvod: prekyslenie. Aj reumu, dnu, artritídu a obličkové kamene zapríčiňujú kyseliny. Ak si uvedomíme, že nič z toho, čo nám príroda pôvodne ponúkla ako potravu, neobsahuje kyseliny, začne nám byť jasné, že naša látková premena nie je prispôsobená na zužitkovanie kyselín. Dokonca aj kyseliny v ovocí sa v procese dozrievania do značnej miery odbúravajú. My však oberáme ovocie pred dozretím, aby bolo dlhšie predajné, a tým si škodíme.
Naše neprirodzené stravovacie návyky viedli k tomu, že podiel zásad v našom tele je prakticky neustále príliš nízky. Preto je organizmus väčšiny ľudí prekyslený. K tomu pristupuje veľa hnevu a stresu, ktorými si podiel kyselín zvyšujeme ešte viac. Pokiaľ je telo ešte schopné odoberať zásady z vlastných tkanív, ciev a kostí, má aké - také šance neutralizovať prebytok kyselín. Tým sa však zbavuje minerálov, kosti sa stávajú lámavými a cievy krehkými. Tieto skutočnosti potom vedú k infarktu, mŕtvici alebo osteoporóze, ale aj k reume, dne, artróze, deformáciám chrbtice atď. A viete, že aj vypadávanie vlasov, depresie, ekzémy a zubný kaz sú následky prekyslenia? Prekyslenie má zároveň povzbudivé aj tlmivé účinky. Človek sa najskôr cíti plný elánu, onedlho však ochabne, veľmi rýchle sa unaví a potrebuje dlhé odpočinkové fázy.
Prekyslený organizmus nemôže byť zdravý. Čím väčšie je jeho zaťaženie kyselinami, tým závažnejšia je choroba.
Okrem toho je človek vystavený aj nespočetným toxínom, často, žiaľ, neznámym. Ide najmä o splodiny insekticídov, pesticídov a herbicídov, ale aj množstva dochucovadiel, konzervačných látok, potravinových farbív a pod. Neslobodno zabudnúť ani na chlórovanie pitnej i úžitkovej vody. Toto všetko spolu na nás zanecháva množstvo stôp, základ neskorších následkov, o akých dopredu nemôžeme mať ani len tušenie.
Telo robí, čo môže, aby sa zbavilo splodín čo najmenej drasticky. Preto dôležité orgány, najmä tie vyššie (ako mozog, oči, uši a srdce), len v prípade najvyššej núdze použije ako skládku nezužitkovaných zvyškov. O to vážnejšie treba preto brať prípady očných zákalov alebo výpadkov sluchu. Mŕtvica a infarkt sú najkritickejšie, ba neraz aj posledné reakcie prekysleného tela.
Cesta ku kritickému stavu sa začína tým, že telo je donútené odbúravať uložené cenné minerály, aby mohlo neutralizovať záplavu kyselín. V dôsledku toho si musí zakladať jednu skládku splodín za druhou - nemá totiž inú možnosť, ako odsunúť toľko kyseliny. Pritom je v našich silách aj zvrátiť ho.
Za jeden až tri roky sa telo môže očistiť, skládky nebezpečných splodín sa môžu rozpustiť a vyčerpané regulárne zásobárne minerálov sa zasa vrchovato naplnia. Myseľ môže byť zasa čistá (stav, ktorý sme kedysi dávno zažili a na ktorý už len letmo spomíname) a vnútorná krása človeka opäť vystúpi navonok.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Prekyslenie organizmu sa dnes pokladá za jednu z najnebezpečnejších civilizačných chorôb, pretože zdravie bezprostredne závisí od acidobázickej rovnováhy v našom tele. Prekyslenie je základom väčšiny chorôb, preto dôkladná očista od kyselín a opätovné doplnenie minerálov sú základom každej liečby. Deje sa to predovšetkým prostredníctvom prirodzenej výživy, bohatej na zásady
Čo môžeme pre seba spraviť?
- Pravidelne si kontrolovať hodnoty pH
- Jesť stravu bohatú na zásadité potraviny.
- Dopoludnia konzumovať len ovocie.
- Piť dostatočné množstvo tekutín
- Piť kvalitnú vodu (bez oxidu uhličitého)
- Konzumovať čo najviac biopotravín a čo najčerstvejšie produkty.
- Neprijímať potravou priveľa bielkovín, cukru a soli.
- Vylúčiť toxíny prijímané z pochutín (alkohol, nikotín atď.)
- Vyhýbať sa hnevu a stresu alebo sa od nich „odučiť".
- Denne užívať zásadotvorné potravinové doplnky so stopovými prvkami
- Aplikovať si dobrý prostriedok na očistu od kyseliny a na remineralizáciu
- Jesť v pokoji a jedlo dôkladne požuť.
- Nejedávať neskoro večer
- Raz za deň si dožičiť prílev zásad, ktorý vedie k hodnote pH 7,5
- Každodenne mať dostatok pohybu, potrebného na príjem kyslíka a na očistu od prekyslenia cez pľúca. Prirodzene a zhlboka dýchať
- Jesť málo mäsa alebo ho celkom vylúčiť
- Príležitostne sa postiť
- Pravidelne piť nápoj na očistu od kyseliny a na remineralizáciu
- Konzumovať zásadité rastlinné prípravky
- Jesť veľa zemiakov.
- Používať koreniny namiesto soli
Najdostupnejšie zásadité a neutrálne potraviny: Ananás, artičoky, baklažán, bambusové výhonky, banány, brokolica, broskyne (čerstvé), bylinkový čaj, camembert (30 % tuku v sušine), cesnak,
cibuľa, citróny, cmar, cukina, cukrová kukurica, cvikla, čaj, čerešne, černice, čučoriedky, diétna soľ, diétny margarín, diétny olej, dule, endívia, fazuľka (zelená), fenikel, grepová šťava, hľuzovky, hovädzie plátky, hrášok (zelený), hrušky, husacie prsia, chlieb (celozrnný - pšeničný alebo ražný, čierny ražný a grahamový), jablká, jablkové pyré, jablkový koláč, jahody, jogurt, kaleráb, kapusta (biela, červená i kyslá), karfiol, kel kučeravý, kondenzované mlieko, kôpor, krupica, kukurica, kuracina pečená i varená, kvasnice, kyslá smotana, kyslé mlieko, koreňová polievková zelenina, ľadový šalát, ľanové semeno, maliny, margarín (stužený pokrmový tuk), marhule, minerálka (bez oxidu uhličitého), mirabelky, mlieko (1,5 a 3,5 % tuku), morčacie mäso, nektarinky, odtučnené mlieko, orechy, pomaranč, pomarančová šťava, petržlen, plátkový syr, platesa, pór, rakytníková šťava, rajčiaky, rajčiaková šťava, ražná múka (typ 997), reďkovka, rezance, ríbezle, ružičkový kel, ryža (natur), slnečnicový olej, sójové klíčky, srnčie stehno, šípky, špargľa, špenát, špenát so smotanou, šťava z kyslej kapusty, treska škvrnitá, tvaroh (netučný), uhorky (octové nakladané), vodový melón, zelený čaj, zeler, zemiaková polievka, zemiakové knedle, zemiaky.
Takže ešte raz ako na to?
V prvom rade obmedziť cukor, pretože ten paradoxne spôsobuje prekyslenie! Pozor najmä na skrytý cukor, ktorý sa nachádza v potravinách, najmä tých v supermarketoch. Ďalej treba obmedziť konzumáciu mäsa, bielej múky a nejedávať ovocie a zeleninu naraz. Vylúčiť treba i kávu, čierny čaj, sladkosti, nezrelé ovocie, komerčne vyrábané octy a tabak. Obmedziť pasterizované mlieko, malinovky, čokoládu. Pozor na strukoviny a zrnoviny (výnimku tvorí proso a pohánka). A tiež arašidy, ktoré nie sú vôbec oriešky, ale strukoviny. Všetky strukoviny a zrnoviny, orechy a semená sa však stanú alkalickými, keď sa namočia, nechajú vyklíčiť a jedia sa surové v šalátoch. Namočené sa teda môžu konzumovať. Treba oprášiť - alebo kúpiť - odštavovač a piť čo najviac ovocných a zeleninových štiav, napr. z mrkvy, zeleného melóna a šťavy z listovej zeleniny, ananás, citrusy. Vhodné sú klíčky, nepasterizovaný med, bylinkové čaje, surové mandle a mandľové maslo, tofu, morské rastliny a riasy.
Na raňajky je odporúčané ovocie - pomáha organizmu zbaviť sa kyselín a tiež nadbytočnej hmotnosti. Treba jesť čo najviac šalátov a klíčkov, surovú cibuľu a cesnak. Vhodná je opekaná surová zelenina, napr. červená kapusta, mrkva, zeler...
Potrebné je hlavne zhlboka dýchať. Hlboké dýchanie navodzuje chemickú rovnováhu, lebo alkalizuje krv tým, že sa z tela odstraňuje kysličník uhličitý a ten je tiež kyslý. Keď zhboka dýchame, prijímame viac kyslíka a vydychujeme viac kysličníka. Takže pozor na kyseliny!
---------------------------------------------------------------------------------------------------
REMINERALIZÁCIA TELA
Hoci je prekyslenie tela obrovskou záťažou, jeho následok v podobe trvalej demineralizácie (straty minerálnych látok) je ešte horší.
Pociťuje ho celé telo, ohrozené je fungovanie všetkých orgánov a ani endokrinné žľazy nemôžu dostatočne vykonávať svoju funkciu. Tlak krvi sa dostáva mimo normy, zuby sú ohrozené kazom, vo zvýšenej miere vypadávajú vlasy, kosti a kĺby sú veľmi oslabené.
Prichádza k akútnym a napokon k chronickým zápalom kĺbov a k obávanej osteoporóze, čiže k odvápneniu kostí, takže aj pri miernej záťaži môžu hroziť zlomeniny.
Očista organizmu od kyselín je preto len prvý krok k jeho uzdraveniu.
Druhým krokom je remineralizácia - opätovné doplnenie zásob minerálnych látok v tele.
Neraz je nedostatok minerálov taký veľký, že nastolenie opätovnej acidobázickej rovnováhy je aj po remineralizácii nemožné - jednoducho, zásady stále chýbajú. Tu je telo odkázané na zásadité doplnky , potravinové i preparáty.
Individuálny program očisty od kyseliny
· Pravidelne si kontrolovať hodnoty pH
· Jesť stravu bohatú na zásadité potraviny
· Dopoludnia konzumovať len ovocie
· Piť dostatočné množstvo tekutín
· Piť kvalitnú, ničím neznehodnotenú vodu, teda aj vodu bez oxidu uhličitého (bez bubliniek)
· Konzumovať čo najviac biopotravín a čo najčerstvejšie produkty
· Neprijímať potravou priveľa bielkovín, cukru a soli
· Vylúčiť toxíny prijímané z pochutín (alkohol, nikotín atď.)
· Vyhýbať sa hnevu a stresu alebo sa od nich "odučiť"
· Denne užívať zásadotvorné potravinové doplnky so stopovými prvkami
· Aplikovať si dobrý prostriedok na očistu od kyseliny a na remineralizáciu
· Dávať si zásadité kúpele tak často, ako je to len možné
· Jesť v pokoji a jedlo dôkladne požuť
· Nejedávať neskoro večer
· Raz za deň si dožičiť prílev zásad, ktorý vedie k hodnote pH 7,5
· Každodenne mať dostatok pohybu, potrebného na príjem kyslíka a na očistu od prekyslenia cez pľúca
· Prirodzene a zhlboka dýchať
· Jesť málo mäsa alebo ho celkom vylúčiť
· Príležitostne sa postiť
· Pravidelne piť nápoj na očistu od kyseliny a na remineralizáciu (napr. čaj Royal Plus)
· Konzumovať zásadité rastlinné prípravky, ako riasu spirulinu, peľ z kvetov alebo klíčky
· Jesť veľa zemiakov
· Používať koreniny namiesto soli
· Mať v aute, doma i na pracovisku ionizátor ovzdušia - čističku vzduchu, produkujúcu vitálne ióny aktívneho kyslíka
· Dbať na potreby svojho tela, človek ho má len jedno
--------------------------------------------------------------------------------------------------
TRI KROKY NA OĆISTU OD SPLODÍN
Je teda nesporne jasné, že dôkladné očistenie tela od splodín látkovej premeny a remineralizácia sú základom zdravia a nevyhnutným predpokladom úspechu každej terapie.
Našou daňou za civilizáciu je aj to, že sme všetci viac či menej zanesení týmto odpadom. Prekyslenie korení v častom konzumovaní mäsa, pití kávy (veľký producent kyseliny), nápojov typu kokakoly a malinoviek, ako aj v prehnanej konzumácii bielej múky a cukru.
Pred sto rokmi sa ešte cukor predával v lekárňach a ako jed pre naše telo tam naozaj aj patrí.
Prekyslenie sa zosilňuje kvasením a hubovými infekciami, spôsobenými jednak zlou skladbou stravy a jednak narušenou črevnou flórou, pričom nezanedbateľnými spúšťacími faktormi rozvoja týchto chorobných procesov sú aj hnev, strach, hluk, stres, sklamania a preťaženosť.
Účinná očista od nestrávených zvyškov prebieha v troch základných fázach:
1 - Rozpustenie nestrávených zvyškov v tele špeciálnym čajom na tento účel. Tým sa kyseliny viazané na minerálne látky uvoľnia z väzieb a je možné vylúčiť ich.
2 - Dôkladná neutralizácia aktivovaných kyselín prílevom zásad prostredníctvom vysokej ponuky minerálnych látok a stopových prvkov. Nedá sa to dosiahnuť len zásaditou stravou, také vysoké množstvo zásad môžu telu dodať iba vhodné výživové doplnky.
3 - Dôsledné vylúčenie takto neutralizovaných kyselín.
Na to je nevyhnutné veľa piť, najmä čaje a zeleninové šťavy, ale aj dobrú, kyselinami nekontaminovanú neutrálnu vodu. K tomu by malo pristúpiť aj odvedenie kyselín zásaditými kúpeľmi trvajúcimi 2 až 3 hodiny a praktizovanými 2 - 3 x týždenne, ďalej pomocou čistiacich štiav, napríklad z artičok, púpavy a pestreca mariánskeho.
Užitočné je aj vydrhnutie tela zásaditým roztokom, kúpele rúk a ramien, kúpele nôh a zábaly, zásadité výplachy a kolonoterapie, teda všetko, čo posilňuje vylučovacie orgány - pečeň, črevá a obličky, lebo tie toho musia pri očiste vykonať nesmierne veľa.
Ani jeden z týchto troch krokov nestačí sám osebe, až všetky tri spolu sú zárukou úspechu.
Možno začať posledným krokom - odvedením kyselín, rozpustených aj novovznikajúcich . Tým sa zabezpečí, aby telo disponovalo na rozpúšťanie nezužitkovateľných splodín čo najväčšou možnou zásobnou kapacitou a ani na okamih nebolo preťažené množstvom vznikajúcej kyseliny.
Potom príde druhý krok - prílev zásad do tela, takže je k dispozícii naozaj dostatok minerálnych látok a stopových prvkov na neutralizáciu.
Až nakoniec pri tomto postupe nasleduje rozpustenie viazaných kyselín, ktoré sú ako nestrávené zvyšky uložené v mnohých "skládkach nebezpečného odpadu" v tele. Pri jednom aj druhom postupe sa nakoniec objaví pocit pohody, krajšie sa už telo odvďačiť nevie.
Správnou následnosťou týchto krokov sa eliminujú kúrové krízy, spôsobené náporom či nedostatkom niečoho. A predíde sa prejavom prvotného zhoršenia choroby. Všetky krízové prejavy liečby sú iba z neznalosti, vznikajúce reakcie tela na príliš radikálny prvý krok, či na nedotiahnutý druhý a tretí krok. Teraz ešte raz uvediem látky s vysokým obsahom zásad: ovocie, zelenina, zeleninové šťavy, čaje, šaláty.
A k nim musia pristúpiť aj nelátkové faktory: eliminácia hnevu, odbúranie strachu, vyhýbanie sa stresu a dostatok slnečného pôsobenia, čerstvého vzduchu i voľných chvíľ.
Človek má vo svojich rukách využitie blahodarného účinku očisty od prekyslenia a kľúč k trvalej acidobázickej rovnováhe. Len tak sa bude cítiť dobre, zdravo a dlhé roky si bude môcť naozaj užívať život.
Samozrejme, nestačí dodržať niekoľko týždňov zásaditej výživy a po očiste sa začať správať rovnako ako predtým. Dôležitá je principiálna zmena stravovacích návykov, lebo len tak sa stane zásaditá strava pre človeka samozrejmosťou. A len ak ju človek trvalo dodržiava, môže ísť o skutočnú nápravu. Treba preto začať a krok za krokom postupovať takými zmenami, ktoré človeku padnú najľahšie.
U mňa to bolo napr. rozhodnutie, že ráno budem jedávať len ovocie, čo som potom bez akéhokoľvek sebapremáhania vedel dodržať, ba dokázal som si z toho vypestovať návyk.
Ďalším rozumným krokom by malo byť pravidelne viac piť, lebo očista tela od látkových splodín nie je možná bez dostatočného množstva tekutiny. Každý by mal objaviť svoje vlastné postupy a potom si všetky jednotlivé kroky zautomatizovať. To značí:
prijatú zásadu treba dodržiavať za každých okolností.
Okrem toho veľmi pomáha vlastnoručná masáž brucha.
Znamená to raz za deň si celou silou vymasírovať všetky oblasti brucha a uvoľniť najmä tuhšie miesta. Zlepší sa tým krvný obeh, takže aj oblasti zanesené nezužitkovateľnými splodinami sa prekrvia zásaditou krvou a vyčistia. Touto masážou sa, samozrejme, vyprázdnia preplnené "sklady kyselín". Preto treba užiť aj zásaditý doplnok výživy, aby bol k dispozícii dostatok zásad na neutralizáciu všetkých uvoľnených kyselín.