VITAMÍN C MOŹE PREDĹŹI´T ŹIVOT
Dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny Linus Pauling napísal vo svojej knihe How to ive longer and feel better (Ako dlhšie žiť a lepšie sa cítiť), že optimalizácia výživy nevyhnutnými doplnkami, predovšetkým vitamínom C, môže viesť k tomu, že priemerný ľudský vek sa predĺži o 25 až 35 rokov a že vysokej staroby sa človek dožije v optimálnej telesnej kondícii, v plnej psychickej a fyzickej aktivite a duchovnej sviežosti (on sám bol známy tým, že ešte aj ako 90 - ročný podnikal prednáškové turné).
Optimálne zásobenie organizmu vitamínom C je nevyhnutné pre skutočnú kvalitu života a dlhovekosť.
Vitamín C ovplyvňuje úspornosť krvného obehu, ako dokladá prof. Paul Lúth, lebo zlepšuje naše využitie kyslíka, (to zasa potvrdzujú výskumy Viedenskej univerzity). Výskumy pomocou bicyklového ergometra dokazujú, že príjem vitamínu C ovplyvňuje účinok tréningu porovnateľný so športovaním, ako možno zistiť z krvného tlaku, frekvencie pulzu atď.
Pochopiteľne, výdatný telesný pohyb sa tým nestáva zbytočným.
Starnutie sa začína vo väzive. Tam vitamín C veľmi pomáha, lebo podporuje vznik kolagénu bez toho, že by sa s ním zlučoval.
Blahodarný účinok vitamínu C sa môže ešte výrazne zvýšiť používaním ionizátora ovzdušia. Aktívne ióny dodajú telu potrebnú životnú energiu, aby sa mohlo okamžite zregenerovať.
O čo tu ide?
Normálny kyslík, ktorý vdychujeme, je neaktívny. Aby sa dostal do bunky, ktorá ho potrebuje, musí sa najprv ionizovať, čiže zmeniť na aktívny kyslík, (musia vzniknúť "vitálne", teda aktívne ióny). Deje sa to odštiepením elektrónov, ktoré sa potom zlúčia s molekulou kyslíka. Len tak sa môže molekula kyslíka dostať do krvi, kde je nepostrádateľná pri výmene bunkovej hmoty.
Ionizátor aktivizuje kyslík zo vzduchu, (dodá mu elektrický náboj). Ionizovaný kyslík predstavuje už formu vhodnú pre telo, a to v správnej koncentrácii, takej, aká je príznačná pre zdravý horský vzduch. V jednom centimetri kubickom vzduchu je asi 30 000 vitálnych iónov, v normálnom obytnom priestore ich je zväčša len 300.
Značne znížená býva koncentrácia vitálnych iónov v aute, zväčša predstavuje len 30 až 50 g vitálnych iónov na centimeter kubický. Tak môžu prebiehať životné procesy v tele len veľmi obmedzene, čo sa citeľne prejavuje nedostatkom energie a stratou svalového napätia.
Aj príslovečná podráždenosť mnohých vodičov automobilov môže tkvieť v akútnom nedostatku aktívnych iónov. Ale aj v aute je možné kvalitu vzduchu na dýchanie výrazne zlepšiť zapnutím ionizátora.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
VITAMÍN C JE NEPOSTRÁDATEĹNÝ
Vari už nikoho dnes netreba presviedčať o potrebnosti vitamínu C.
V skutočnosti je však pravé objavovanie jeho neuveriteľných možností ešte len v začiatkoch. Chemicky sa vitamín C skladá len z troch prvkov, ktoré sa všade v prírode vyskytujú vo veľkom množstve:
zo 6 atómov uhlíka (C),
8 atómov vodíka (H) a
zo 6 atómov kyslíka (O).
Vzorec vitamínu C má teda podobu C6 H8 O6. Ako sa zdá, nie je to nič zvláštne.
Jeho Európskou úniou stanovené označenie je E 300 a je zaradený medzi prídavné látky. Chemický názov je kyselina askorbová. Je to kyselina rozpustná vo vode, ľahko oxiduje, je lapačom voľných radikálov, podporuje resorupciu železa, brzdí tvorbu nitrózamínu a posilňuje imunitný systém.
Názov kyselina askorbová sa odvodzuje z toho, že pôsobí proti skorbutu, (čiže ako "antiskorbut"). Chemicky patrí vitamín C k uhľohydrátom, (sacharidom), funkčne ku kyselinám a fyziologicky k vitamínom.
Príroda pridelila vitamínu C kľúčovú úlohu pri regenerácii a udržaní nášho prirodzeného zdravia, ktorú si však, ako sa zdá, väčšina ľudí neuvedomuje, lebo prevažná väčšina nášho obyvateľstva trpí podprahovým nedostatkom vitamínu C. Platí to najmä o príslušníkoch staršej generácie.
Vynára sa otázka, prečo nám príroda nedala nijakú možnosť vyrábať si takúto dôležitú substanciu v tele?
Väčšina cicavcov si dokáže vo svojom tele syntetizovať vitamín C pomocou enzýmov, zatiaľ čo človek a iné primáty túto schopnosť nemajú, hoci tento vitamín je vzhľadom na svoje rozmanité funkcie pre telo nepostrádateľný. Preto totiž nepoznajú iné cicavce artériosklerózu a nedostanú srdcový infarkt, ba ani len neprechladnú.
Nám však chýba na syntézu kyseliny L - askorbovej rozhodujúci enzým L - gulonolaktonoxidáza.
Naše telo sa domáha hotového vitamínu - keď nám chýba, prejavia sa výrazné symptómy nedostatku, dokonca jeho úplný nedostatok môže spôsobiť smrť.
Môžeme s dosť veľkou istotou predpokladať, že telá našich predkov boli úplne schopné samy si produkovať potrebný vitamín C z množstva dostupnej glukózy. V dôsledku nejakej okolnosti sa táto schopnosť stratila, možno preto, lebo pradávne divorastúce rastliny mali oveľa vyšší obsah vitamínu C ako naše dnešné kultúrne. A tak si telo mohlo dovoliť zriecť sa námahy súvisiacej s vynakladaním energie na látkovú premenu, ktorej výsledkom mala byť táto dôležitá substancia. Potom človek o túto schopnosť celkom prišiel, azda mutáciou.
Ale nech už to bolo akokoľvek, dôležité je to, že vitamín C je pre telo nepostrádateľný a životne dôležitý a musí sa mu dodávať niekoľkokrát denne, lebo telo si ho dokáže ukladať len vo veľmi malej miere.
Ja užívam 1 až 3 gramy denne, rozdelené do niekoľkých dávok a cítim ako prospieva môjmu telu.
Mnohí ľudia užívajú vitamín C viac - menej pravidelne, pravdepodobne však nie v dostatočných dávkach. A o tom, že je potrebný, niet sporu. Veď načo by si vytvárali iné cicavce denne také veľké množstvo vitamínu C? (Na základe analógií možno usúdiť, že keby si vitamín C vyrábal i ľudský organizmus, šlo by asi o 10 až 20 gramov denne.)
Každoročne sa objaví až vyše tisíc nových vedeckých objavov v súvislosti s funkciami vitamínu C. A predsa nie je jeho mnohostranné pôsobenie ešte ani zďaleka dokonale preskúmané. Už sama odporúčaná dávka je dosť mätúca, (predpokladá sa, že v budúcnosti by sa mala podstatne zvýšiť, mnohé účinky vitamínu C sú optimálne až pri vysokej dávke, a pokiaľ ide o jeho nadbytok, ten sa úplne vylúči bez vedľajších účinkov).
----------------------------------------------------------------------------------------------------
OPTIMÁLNE ZÁSOBENIE VITAMÍNOM C
Pokiaľ ide o otázku optimálnej dávky vitamínu C, ešte stále nepanuje jednota ani len medzi odborníkmi.
Jedno je isté: že asi 10 mg denne stačí na zabránenie skorbutu. Odporúčania sa pohybujú od 30 mg (Svetová zdravotnícka organizácia) cez 75 mg (Nemecká spoločnosť pre výživu) až po 19 gramov (Linus Pauling, nositeľ Nobelovej ceny za výskum účinkov vitamínu C)
Ja odporúčam 1 až 3 gramy, rozdelené do niekoľkých denných dávok.
Toto množstvo sa však nedá prijať len potravou, preto je potrebný vhodný výživový doplnok.
Podľa výsledkov výskumu prof. Anthonyho Diplocky z Guyovej nemocnice v Londýne vysoké dávky vitamínu C sú prinajmenej zdraviu neškodné, keďže hospodárenie s vitamínom sa reguluje homeostaticky a nadbytočný askorbát sa vylúči v nezmenenom stave obličkami. Pri intenzívnej fyzickej činnosti je potreba výrazne vyššia a rovnako aj pri veľkom prívode tekutín, horúčkovitých ochoreniach, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, cukrovke, po operáciách, ako aj u fajčiarov a pacientov chorých na rakovinu.
Keďže vitamín C pôsobí povzbudzujúco, jeho väčšie dávky môžu sťažiť zaspávanie.
Pomocou vitamínu C sa železo, uskladnené v slezine a črevných stenách, dostáva do krvi a je tak k dispozícii na prenos kyslíka. Ester vitamínu C je pH neutrálny, značne šetrí žalúdok a je dlhšie účinný
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Obsah vitamínu C v ovocí a zelenine
Streda, 25 Apríl 2007 13:47 Jarmila Ráczová 3416
Najväčší prirodzeným zdrojom vitamínu C je slivka Terminalia ferdinandiana, austrálskymi domorodcami nazývaná "billygoat plum" (obsahuje 5 000mg vitamínu C v 100 g.) Aj Malpighia glabra (višňa acerolová), ktorej domovom je Južná Amerika, Západná India a Karibská oblasť, oplýva množstvom vitamímu C (do 4 500 mg v 100 g ovocia). Najvyšší obsah vitamínu C majú z domácich plodín šípky (1 200 mg v 100 g plodu) a rakytník rešetliakový (450 mg v 100 g).
Navyše, obsahujú všetky plody ešte bioflavonoidy rozmanitého zloženia a koncentrácie, ktoré významne zvyšujú účinnosť vitamínu C, preto sa odporúča ďalšie dávky vitamínu C vždy, keď je to možné, zajedať nejakým ovocím.
Ako vidíte, vitamín C môžeme prijímať v rôznych formách, často veľmi chutných a estetických.
To však nášmu telu ešte stále nestačí, a tak by sme ho mali po väčšinu dní doplňať aj vo vhodných doplnkoch výživy,v rozmedzí od 1-3g.Deti okolo 200-500mg denne.
Napriek zjavne rozšírenému, (pomerne vágnemu a väčšinou emocionálne podfarbenému), odporu k "chémii" treba priznať jedno:
"Neexistuje nijaký rozdiel medzi prírodným a synteticky vyrobeným vitamínom C a aj naše telo by si ho syntetizovalo, keby to dokázalo"".
Sú to absolútne rovnaké molekuly, rozdiely sa môžu objaviť jedine v sprievodných látkach, najmä v bioflavonoidoch, ale tie aj tak prijímame zo skonzumovaného ovocia. Aj využitie vitamínu C je rovnaké bez ohľadu na to, či je jeho pôvod prirodzený, alebo syntetický.
Preto neexistuje nijaký dôvod na jeho odmietnutie, veď to, že nám je k dispozícii, je úžasný výdobytok.
Treba však pripomenúť, že skladovaním a úpravou ovocia či zeleniny sa vysoký podiel prírodného vitamínu C stráca, preto by sa ovocie i zelenina mali dostávať na stôl čo najčerstvejšie.
Výnimku tvorí cvikla, v ktorej sa obsah vitamínu C niekoľkomesačným skladovaním zdvojnásobuje.