Je v práškovej čistej forme bez škodlivých konzervačných látok.Vhodné ho je užívať napr.v zelenom,resp.bylinkovom čaji,tým sa obohatí o potrebné minerály,stopové prvky,flavonoidy,...vitamín C je háklivý na okysličovanie,na prístup vzduchu.
O dôležitosti vitamínu C a jeho účinkoch sa dočítate aj v článku:Prečo jesť doplnky,poškodzovanie vit.C,..na pravej strane tejto web stránky.
VITAMÍN C AKO ANTIOXIDANT
Vitamín C je veľmi účinným antioxidantom, ktorý chráni iné antioxidanty ako je napríklad vitamín E. Bunky mozgu a miechy často trpia pôsobením voľných radikálov, ale vitamín C v dostatočnom množstve ich dokáže ochrániť. Ako blokátor voľných radikálov však účinkuje ešte lepšie, ak je kombinovaný s bioflavonoidmi.Organizmus vitamín C potrebuje, a pretože si ho nedokáže samostatne syntetizovať, mali by sme ho nášmu organizmu pravidelne dodávať.
Ďalšie dôležité úlohy vitamínu C
Vitamín C v našom organizme plní ešte aj iné veľké úlohy: stabilizáciu imunity a stabilizáciu psychiky.
Vitamín C s niektorými minerálmi nás ochraňuje pred zvýšeným cholesterolom a zároveň jeho ukladaním na steny ciev.To znamená,že jeho pravidelným užívaním 1-3g denne si môžme odstrániť problémy s tlakom.Nedostatkom vitamínu C sa oslabuje stena ciev /žíl/ a preto aby vplyvom tlaku krvi nepraskla ,resp.sa na nej nespravila dierka-vytvorila múdrosť nášho organizmu sekundárnu ochranu,ktorá spočíva hlavne v nanášaní potrebnej vrstvy cholesterolu na nepružnú-podvyživenú cievu.
Ludia ktorí majú,alebo sa chcú vyhnúť problémom s cievami /infarkty,krčové žily,porážky/ odporúčam užívať vit.C spolu s koloidnými,resp.schindeleho minerálmi.
Kyselina ascorbová,vit.C nás môže aj takýmto spôsobom chrániť pred najrozšírenejšou chorobou-kardiovaskulárnymi /srdcovo cievnymi/ ťažkosťami.
Podľa viacerích štúdií väčšie dávky vit.C hlavne vnútrožilové /okolo 30000mg denne/sú účinným prostriedkom na liečenie rakoviny.Vitamín c je toxický pre rakovinové bunky,pomáha výrazne znižovať hladinu ťažkých kovov napr.olova,hlavne u fajčiarov.
Vitamín C je aj súčasťou kolagénových vlákien,kože,klbov,chrupaviek,všetkých spojivových tkanív,...športovci i ľudia s pravidelnou záťažou by nemali klesať s užívaním tohto mocného antioxidantu pod 1g denne.
Skúste si napríklad po alkoholovom večierku dať nárazovú dávku kvalitného vitamínu C v priebehu niekoľkých minút a vaša hlava bude opäť jasná. Vitamín C totiž stabilizuje mozgové funkcie a je ideálnym osviežovačom nášho duševného stavu.
Alebo si napríklad spomenieme na svoj posledný vášnivý výbuch citov, agresie, zúfalstva a rozčúlenia. Každý takýto prejav stojí naše telo až 300 mg vitamínu C, preto je nutné jeho hladinu ihneď doplniť. Okrem toho vitamín C spevňuje a vyhladzuje všetky steny ciev v našom tele. Pôsobením vitamínu C sa sťahujú kŕčové žily a hemoroidy, miznú vrásky a záhyby, spevňujú sa ďasná a zubné lôžko. Vitamín C tiež umožňuje produkciu hormónov, ktoré spaľujú tuky.
Môžeme ho teda označiť za faktor číslo jeden pre štíhlosť. Okrem iného pomáha v prípade ochorení vírusových, bakteriálnych a iných - dna, reumatizmus, srdcové ochorenia, dvanástnikové vredy, zápal pľúc, zápal mozgových blán, tuberkulóza, zápal stredného ucha, prostaty, mandlí, očné infekcie a mnoho ďalších.
POZOR! Fajčiari by mali prijímať zvýšené množstvo vitamínu C, pretože jedna cigareta dokáže v tele zničiť až 100 mg vitamínu C. Takže by mali prísun vitamínu C upraviť podľa počtu vyfajčených cigariet.
V tomto prípade sa však nemôžeme spoliehať len na konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny. Vegetácia zeme je totižto nesmierne poškodená civilizačnými vplyvmi a v pôde je už tak málo minerálnych a stopových prvkov, že ani surový prírodný produkt nie je schopný poskytnúť potrebné denné množstvo vitamínu C. Aj keby sme takúto zeleninu a ovocie bohaté na vitamín C mali, je nesmierne dôležité vedieť, že napríklad v pomaranči vitamín C po krátkom čase prudko klesá. Tiež v jablku, ktoré prišlo na trh po dvoch mesiacoch cestovania obsah vitamínu C klesol o 2/3. No a zelenina je na tom ešte horšie. V nej totiž po niekoľkých dňoch klesá obsah vitamínu C až na nulu!
Častokrát však zeleninu tepelne upravujeme a možno si pri tom neuvedomujeme, že vitamín C sa stráca v pare a varením úplne zaniká. U zmrazených potravín robí strata až 90% počas prvej hodiny rozmrazovania, preto je nutné vkladať zmrznuté potraviny priamo do vriacej vody alebo oleja na panvici.
Vitamín C proti astme
Obdivuhodné imunitné vlastnosti vitamínu C dokážu pomôcť aj astmatikom, ktorí trpia nedostatkom tohto vitamínu v krvi, takisto chýba aj v bielych krvinkách, špeciálne v lymfocytoch. Už príjem 1000 mg vitamínu C denne môže zmierniť bronchiálnu astmu.
Vitamín C má aj antihistamínový, protizápalový a antialergický účinok.
Nebezpečenstvá pri výkonnostnom športe
Do popredia vystupujú voľné radikály aj pri namáhavom športovaní. Čím viac kyslíka prijmeme a spotrebujeme, o to viac agresívnych molekúl kyslíka sa všade snaží, aby niečo zoxidovali. Napríklad pri maratóne často nestačia ani obrovské zásoby vitamínu C. Preto výkonnostní športovci, ako napr. cyklisti, dostávajú nezriedka zápaly horných dýchacích ciest.
Molekula vitamínu C pôsobí v imunitnom systéme rôznym spôsobom: raz aktívne bojuje proti vírusom a baktériám, inokedy má čisto ochrannú funkciu. Vitamín C zvyšuje koncentráciu látok, ktoré sa vytvárajú v tele na boj s nebezpečnými vírusmi.
Dávkovanie
Vitamín C nie je jedovatý. Aj keď jeho dávku zvýšime, v priebehu 24 hodín je nadbytočné množstvo vylúčené močom. Ale tento vylúčený vit.C,nebol tiež pre naše telo zbytočný:pred tým,než sa ho náš organizmus zbavil ho použil na likvidáciu volných radikálov,našu ochranu.Vitamín C je vhodné užívať po jedle /alebo aj priamo v ňom /, pretože na lačno môže spôsobiť miernu hnačku. Najväčšia koncentrácia vitamínu C je v tkanivách dve až tri hodiny po užití. Pokiaľ užívame vitamín C pravidelne, sme dostatočne chránení pred nádchou a nachladnutím. V prípade nachladnutia bola denná dávka nedostatočná, a preto ju treba zvýšiť. Vitamín C je najužitočnejší, pokiaľ sa nasadí hneď pri prvých príznakoch prechladnutia. Čím neskôr sa však nasadí, tým je potrebná dávka vyššia. Pri infekciách a ochoreniach stúpa jeho potreba dvadsaťkrát až štyridsaťkrát než u zdravého človeka.
Aj keď o vitamíne C existuje ešte množstvo informácií, dúfam, že aj po týchto pár riadkoch sme si všetci uvedomili, aký je pre naše telo nesmierne dôležitý.
Recept na zvýšenie účinnosti pôsobenia vit.C:
1/4 až 1/2 moka lyž.vit.C+1čaj.lyž.medu+1odmerka schindeleho minerálov /koloidných minerálov/,alebo
studeného výluhu z byliniek.
Dôležité:
Pokiaľ sa vitamí C konzumuje s bioaktívnymi látkami v zelenine,ovocí,šťavách,v studených bylinkových
výluhoch,zvyšuje sa jeho biologická aktivita 10,15 až 25x.
Netradičný recept na aplikáciu vitamínu C prostredníctvom kúpelov.
Tento spôsob môže do určitej miery nahradiť podávanie vit.C priamo do žily.
-50-100g bylín /púpava,žihľava,lucerka,repík,medovka,centária,...resp.iné podľa vlastnej potreby.
Z týchto bylín urobte studený výluh /močenie bylín vo vode do 40-45 stupňov počas 2-4hodín.
Týmto spôsobom dokáže ľudský organizmus absorbovať a využiť prostredníctvom kože kys.askorbovú v rozmedzí 90-95%.Výška využitia zavisí od viacerých faktorov,napr.:vhodnosť bylinného výluhu ,množstvo vit.C,
teplota vody,dlžka kúpela,..
-10 až 20g vit.C /začať z nižšou dávkou/,dobre ho rozpustite v pripravenom výluhu.
-teplota vody vo vani by mala byť cca 39-40 stupňov / neplatí pre všetkých / .Dlžka kúpela 15-20minút,max.30minút.
Kúpel sa dá prevádzať aj v umelom vedre.Pri tomto druhu kúpela stačí aplikovať max.1/3 vit.C,resp.byliniek.
Užívanie:1-3 moka /kávové/lyžičky denne
1moka lyž.=1g